Maj
23

Pożar hali produkcyjnej w Kluczach

W środę przed godziną 11.00 na terenie zakładu Velvet Care w Kluczach wybuchł pożar w jednej z hal produkcyjnych. Do akcji zostały skierowane trzy zastępy z PSP Olkusz i jeden z Wolbromia, a także jednostki  OSP z Rodak, Ryczówka, Kwaśniowa, Bydlina oraz Zarzecza. Paliła się pakowarka przy automacie P-2. Silne zadymienie hali zmusiło pracowników do ewakuacji z budynku, i zatrzymaniu produkcji na kilka godzin. Pomocy medycznej udzielono jednemu z pracowników, który potruł się dymem. Po ugaszeniu pożaru i oddymieniu pomieszczeń praca została wznowiona o godzinie 15:00.

czytaj więcej…

Maj
22

Sobótka

Jak co roku, tradycyjnie dzień po Zielonych Świątkach, mieszkańcy Rodak bawili się 21 maja przy tradycyjnej Sobótce, zapalanej, jak co roku na polach za szkołą. Nad bezpieczeństwem czuwała  Ochotnicza Straż Pożarna z Rodak. To była już dziesiąta Sobótka organizowana rok w rok w tym miejscu przez strażaków.

czytaj więcej…

Kwi
30

Odpust św. Marka w Rodakach

W ostatnią niedzielę kwietnia przeżywaliśmy w starym drewnianym kościółku w Rodakach odpust ku czci św. Marka Ewangelisty. Uroczysta Msza odpustowa zgromadziła wielu parafian i gości. Obecni byli druhowie z OSP Rodaki oraz KGW z Rodak. Mszę św. i kazanie wygłosił ks. Jarosław Kwiecień, proboszcz parafii w Rodakach. Po Mszy Św. miała miejsce procesja eucharystyczna wokół kościółka.

czytaj więcej…

Kwi
11

Wiosenne sprzątanie w Rodakch

Z inicjatywy Rady Sołeckiej z Rodak w dniu 11 kwietnia mieszkańcy podjęli się wiosennego sprzątania w całej wsi. Z uwagi na to, że nikt za nas nie posprząta naszej miejscowości, musimy to zrobić sami. Organizatorzy akcji w celu usprawnienia prac pozwolili sobie wyznaczyć kilka obszarów działania. Otoczenie kościółka oraz parking przy kościółku drewnianym, rondo i jego otoczenie, otoczenia cmentarza i parkingu przy kościele, przystanki oraz parku we Dworze gdzie było najwięcej roboty. Odzew mieszkańców Rodak był dość duży przybyło bardzo wiele osób, dzięki temu prace w wyznaczonych rejonach szły bardzo sprawnie.

czytaj więcej…

Kwi
5

Wycinka drzew przy szkole

W środę 4 kwietnia na terenie placu Szkoły Podstawowej w Rodakach została wykonana wycinka kilku rosnących przy chodniku drzew. Było to podyktowane względami bezpieczeństwa. Pomimo że usunięte wierzby były ładne zwłaszcza podczas kwitnięcia na wiosnę, to były bardzo mocno spróchniałe w środku. Każdy podmuch wiatru mógł spowodować, że konary mogły się złamać i upaść na przechodzące dzieci.

czytaj więcej…

Kwi
5

Pożar trawy w Ryczówku

O godzinie 11.55 w środę 4 kwietnia jednostka OSP Rodaki razem z OSP Ryczówek została zadysponowana do pożaru. W Ryczówku przy ulicy Krzewowej paliła się trawa. Po przybyciu na miejsce stwierdzono pożar trawy i gałęzi o łącznej powierzchni około 1 ha. Nasze działania polegały na podaniu dwóch prądów wody w natarciu, co pozwoliło w ciągu 30 minut ugasić pożar.

czytaj więcej…

Lut
4

Zebranie sprawozdawczo-wyborcze KGW Rodaki

W sobotę 3 lutego w remizie OSP Rodaki, odbyło się zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze Koła Gospodyń wiejskich z Rodak. W spotkaniu tym uczestniczyło 29 członkiń, oraz zaproszeni goście. W wyniku wyborów został zmieniony zarząd Związku. Nową Przewodniczącą została wybrana Barbara Wojnar, I Wice-Przewodniczącą została Alicja Jeziorna, Skarbnikiem została wybrana Lidia Gamrot a funkcję Sekretarza pełniła będzie Elżbieta Paś. Nowemu zarządowi życzymy owocnej pracy przez następne cztery lata.

czytaj więcej…