Alarmowanie straży pożarnej

W przypadku zauważenia pożaru bądź innego zagrożenia np. wypadku drogowego należy powiadomić straż pożarną poprzez wybranie numeru alarmowego 998. Po wybraniu numeru straży pożarnej oczekujemy na zgłoszenie się dyżurnego PSK (Powiatowego Stanowiska Kierowania). W naszym przypadku jest to PSK w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Olkuszu.

 

Po zgłoszeniu się dyżurnego spokojnie i wyraźnie podajemy:

  • swoje imię i nazwisko,
  • nr telefonu, z którego nadawana jest informacja o zdarzeniu
  • dokładny adres, rodzaj obiektu, dojazd do obiektu
  • co się pali na którym piętrze,
  • czy jest zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego  

UWAGA: Nie odkładamy słuchawki telefonu do czasu uzyskania potwierdzenia zgłoszenia przez dyżurnego straży pożarnej. Po odłożeniu słuchawki odczekujemy chwilę przy telefonie w celu ewentualnego potwierdzenia podanych informacji przez służby ratownicze.

Przyjmujący zgłoszenie może zażądać:

  • potwierdzenia zgłoszenia poprzez oddzwonienie,
  • dodatkowych informacji, które w miarę możliwości należy podać.

Od tego momentu dyżurny PSK dysponuje Siły i Środki do likwidacji zgłoszonego zagrożenia. Mogą to być zastępy Państwowej Straży Pożarnej, jak również Ochotnicze Straże Pożarne. W przypadku Ochotniczych Straży Pożarnych powiadamianie odbywa się drogą radiową poprzez selektywne wywołanie danej jednostki OSP przez dyżurnego PSK.  Służy do tego Zintegrowany System Alarmowania i Ochrony Ludności DSP-50, za pomocą którego radiowo uruchamiana jest syrena alarmowa wzywanej jednostki OSP.  W naszym przypadku równocześnie z syrena alarmową  załączany jest terminal sms-owy, który wysyła druhom naszej jednostki smsy na telefony komórkowe  o alarmie w strażnicy. Po przybyciu do remizy druhowie odbierają droga radiową meldunek od dyżurnego PSK o zaistniałym zdarzeniu i potwierdzają wyjazd do akcji.

alarmowanie osp rodaki