Wypalanie traw zabija – kampania „Stop Pożarom Traw”

Jak co roku z początkiem wiosny wzrasta liczba pożarów traw. Państwowa Straż Pożarna wzorem ubiegłych lat uruchamia kampanie „STOP POŻAROM TRAW – ZIEMIA JEST TYLKO JEDNA”.

Pożary traw są niebezpieczne dla życia i zdrowia ludzi. Zagrażają lasom, domom i zabudowaniom gospodarczym, bezpowrotnie niszczą faunę i florę. W ubiegłym roku w wyniku pożarów traw zginęło 6 osób, a 81 zostało rannych. Łącznie spłonęło ponad 12 tys. ha łąk i nieużytków rolnych.

Prędkość rozprzestrzeniania się pożaru może wynosić ponad 20 km/h. Szybki bieg to prawie 19 km/h. Tak więc człowiek nie ma szans uciec przed ogniem – przestrzegał Jarosław Zieliński, wiceszef MSWiA. W rozprzestrzenianiu ognia pomaga także wiatr. W przypadku dużej prędkości wiatru i nagłej zmiany kierunku, pożary bardzo często wymykają się spod kontroli i przenoszą na pobliskie lasy oraz zabudowania.

W myśl obowiązujących przepisów  wypalanie wierzchniej warstwy gleby zgodnie z art. 82 Kodeksu wykroczeń podlega karze grzywny lub aresztu. W związku z tym w stosunku do osób, które nie przestrzegają tych przepisów będą prowadzone stosowne działania egzekucyjne. Ponadto osoba wypalająca trawy może odpowiadać za popełnienie przestępstwa określonego w art. 163 § 1 – 4 kodeksu karnego za sprowadzenie pożaru lub też za sprowadzenie niebezpieczeństwa zaistnienia takiego zdarzenia o czym traktuje art. 164 § 1-2 kodeksu karnego. Za czyny te grozi kara pozbawienia wolności nawet do lat 8. Również ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r.,  „o ochronie przyrody”, zabrania wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów. Osoby łamiące ten przepis mogą zostać ukarane mandatem do 500 złotych lub odpowiadać przed sądem grodzkim, gdzie kara grzywny może wynieść do 5000 złotych. Rolnicy, złapani na wypalaniu traw mogą stracić unijne dopłaty bezpośrednie, ponieważ warunkiem ich otrzymania jest utrzymywanie tzw. dobrej kultury rolnej upraw. Przypominamy także właścicielom nieużytków o konieczności właściwego zabezpieczenia tych terenów przed rozprzestrzenianiem się pożarów na sąsiednie obiekty, w szczególności na obszary leśne.

Więcej informacji o kampanii na www.stoppozaromtraw.pl